Dovolujeme si tímto oznámit, že ve spolupráci Města Tábor, Husitského muzea v Táboře a Jihočeského muzea v Českých Budějovicích byla právě vydána kniha:

Krajíc, R. - Chvojka, J. 2007: Táborský poklad. Tábor

(340 stran textu, 116 barevných fotografií a kreseb, 300 foto mincí)

Publikace je součástí projektu, který je spolufinancován Evropskou unií (Evropským fondem regionálního rozvoje) a Jihočeským krajem v rámci SROP - grantové schéma 4.1.2 na podporu regionálních a místních služeb cestovního ruchu v Jihočeském kraji pro veřejné subjekty.

Distribuci a prodej zajišťuje:
Husitské muzeum Tábor, náměstí Mikuláše z Husi čp. 44
390 01 Tábor
Eva Bystřická, tel. 381 25 22 42

Prodejní cena: 500 Kč

Anotace:

Největší poklad stříbrných mincí z pozdně jagellonského období na území České republiky byl objeven v táborském domě čp. 308 v r. 2001. Pracovníci ÚAPP Husitského muzea v Táboře provedli na místě záchranný archeologický výzkum, při němž byl kromě jiného získán mincovní depot, uložený ve dvou keramických nádobách (téměř 4000 stříbrných mincí v celkové váze 7,5 kg Ag a přepočtené hodnotě 47 kop grošů). Vedle výjimečných nálezových okolností přinesly nové poznatky i analýzy numismatické, které rozšiřují stávající poznání pozdně středověkých evropských ražeb mj. i o 8 dosud neznámých ražebních variant. Připojený katalog podává reprezentativní přehled o ražbách na přelomu 15. a 16. století. Nález je unikátní i tím, že se podařilo ztotožnit depot s historicky doloženou osobou, která na počátku 16. století táborský dům čp. 308 obývala.

Část publikace je věnována dalším dvěma archeologickým "pokladům", objeveným v témže domě.

Jedním z nich je technologicky unikátní soubor pozdně středověkých kachlů, které patřily do kamnového tělesa, které s velkou pravděpodobností stálo v domě v téže době, kdy došlo k ukrytí mincovního depotu.

Posledním výjimečným nálezem v táborském čp. 308 je soubor domovního mobiliáře, který byl ve stovkách rekonstruovatelných nebo celých předmětů (užitková keramika, nápojové sklo, výrobky ze dřeva, desky z knih, pečetní schránky, obroučky brýlí ad.) objeven v odpadní jímce, datované na přelom 16.-17. století, kdy dům vlastnil táborský městský písař.

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný